Read Doğudan Uzakta by Amin Maalouf Free Online


Ebook Doğudan Uzakta by Amin Maalouf read! Book Title: Doğudan Uzakta
The author of the book: Amin Maalouf
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 432 KB
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: November 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Doğudan Uzakta:

Geçmiş... bıraktığın yerde mi hâlâ?

Amin Maalouf'tan unutulmayacak bir "eve dönüş" romanı.

Amin Maalouf'un merakla beklenen yeni romanı Doğu'dan Uzakta, kaderin ve tarihin acımasızlığında terk ettikleri yurtlarına dönen bir grup arkadaşın hikâyesini anlatıyor.

Doğu'dan Uzakta, bir yüzleşmenin romanı: Gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılan ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi için tekrar ülkelerine dönen bir grup arkadaş... Açıkça belirtilmese de Lübnan İç Savaşı'nın getirdiği yıkımlara ve Ortadoğu coğrafyasının kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlarına dair çok çarpıcı gözlemlere de yer veren Doğu'dan Uzakta'da Maalouf, yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: Doğu'yu anlatıyor.

Read Ebooks by Amin MaaloufRead information about the author

Ebook Doğudan Uzakta read Online! Amin Maalouf (Arabic: أمين معلوف; alternate spelling Amin Maluf) is a Lebanese journalist and novelist.
He writes and publishes primarily in French.
Most of Maalouf's books have a historical setting, and like Umberto Eco, Orhan Pamuk, and Arturo Pérez-Reverte, Maalouf mixes fascinating historical facts with fantasy and philosophical ideas. In an interview Maalouf has said that his role as a writer is to create "positive myths". Maalouf's works, written with the skill of a master storyteller, offer a sensitive view of the values and attitudes of different cultures in the Middle East, Africa and Mediterranean world.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Doğudan Uzakta
Read EBOOK Doğudan Uzakta by Amin Maalouf Online free

Download Doğudan Uzakta PDF: doudan-uzakta.pdf Doğudan Uzakta PDF